Topeltdiagnoos: alkoholisõltuvus ja kaasnevad häired

Topeltdiagnoos: alkoholisõltuvus ja kaasnevad häired

Alkoholisõltuvuse keerulise probleemi käsitlemisel on oluline mõista, et alkoholismiga võitlevad isikud seisavad sageli silmitsi enamaga kui ainult ainete tarvitamise häirega. Paljud neist kannatavad ka kaasnevate häirete all, mis võivad ravi ja taastumist oluliselt raskendada. Selles topeltdiagnoosimise põhjaliku uurimise käigus uurime alkoholisõltuvuse ja kaasnevate häirete vahelist keerulist seost, valgustades väljakutseid ja strateegiaid, mis on seotud nende põimunud seisundite juhtimisega.

Alkoholisõltuvuse mõistmine

Enne topeltdiagnostika keerukustesse süvenemist on ülioluline luua aluspõhimõtted alkoholisõltuvusest, mida tuntakse ka kui alkoholitarbimise häiret (AUD). Alkoholismi iseloomustab inimese võimetus kontrollida oma alkoholitarbimist, hoolimata sellest, et ta kogeb ebasoodsaid tagajärgi erinevates eluvaldkondades, sealhulgas tervises , suhetes ning tööl või koolis.

Alkoholisõltuvusest põhjalikuma ülevaate saamiseks vaadake seda National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (NIAAA) ressurssi .

Kaasesinevad häired: keeruline ristmik

Kaasnevad häired, mida sageli nimetatakse kaksikdiagnoosiks või kaasuvaks haiguseks, tekivad siis, kui indiviid kogeb samaaegselt nii ainete tarvitamise häiret, nagu alkoholisõltuvus, kui ka ühte või mitut vaimse tervise häiret. Need seisundid võivad omavahel suhelda ja üksteist süvendada, muutes diagnoosimise ja ravi keerulisemaks.

Kaasnevad häired hõlmavad mitmesuguseid vaimse tervise seisundeid, sealhulgas, kuid mitte ainult:

 • Depressioon
 • Ärevushäired
 • Posttraumaatiline stressihäire (PTSD)
 • Bipolaarne häire
 • Skisofreenia

Need samaaegselt esinevad häired võivad eelneda alkoholisõltuvusele, olla selle tagajärg või areneda samaaegselt. Alkoholismi ja nende vaimse tervise seisundite vastastikuse mõju mõistmine on tõhusa sekkumise jaoks ülioluline.

Nõiaring: kuidas alkohol soodustab kaasnevaid häireid

Alkoholisõltuvus võib oluliselt mõjutada inimese vaimset tervist, aidates kaasa kaasuvate häirete tekkele või ägenemisele. Mõned viisid, kuidas alkohol seda nõiaringi õhutab, on järgmised:

 1. Neurokeemilised muutused: Pikaajaline alkoholitarbimine häirib ajukeemiat, muutes neurotransmitterite taset. See võib põhjustada meeleolumuutusi, ärevust ja depressiooni.
 2. Toimetulekumehhanism: Mõned inimesed kasutavad alkoholi eneseravina, et leevendada vaimse tervise häirete sümptomeid, süvendades tahtmatult oma sõltuvust.
 3. Kahjustatud otsustusvõime: alkohol kahjustab otsustusvõimet ja otsustusvõimet, muutes üksikisikute tõenäolisemaks riskantse käitumise, mis võib vaimse tervise probleeme süvendada.

Alkoholisõltuvuse neurobioloogiliste aspektide põhjalikumaks uurimiseks võite külastada seda PubMed Centrali artiklit .

Topeltdiagnoosi diagnoosimine: väljakutsed ja kaalutlused

Alkoholisõltuvusega võitlevatel inimestel esinevate häirete tuvastamine on keeruline protsess, mis nõuab hoolikat hindamist. Nende diagnooside tegemisel seisavad spetsialistid silmitsi mitmete väljakutsetega ja kaalutlustega:

 1. Sümptomite kattumine: Paljud alkoholisõltuvuse sümptomid kattuvad vaimse tervise häirete sümptomitega, mistõttu on nende kahe eristamine keeruline.
 2. Eitamine ja salastatus: Kaasaegsete häiretega isikud võivad häbimärgistamise või häbi tõttu olla vastumeelselt avaldamast oma vaimse tervise sümptomeid.
 3. Järjestikune vs samaaegne algus: tõhusa ravi planeerimise jaoks on ülioluline aru saada, kas vaimse tervise häire eelnes alkoholisõltuvusele või tekkis sõltuvuse ajal.

Kahekordse diagnoosimise diagnostikavahendite ja strateegiate kohta ülevaate saamiseks lugege seda National Center for Biotechnology Information Center (NCBI) artiklit .

Kahekordse diagnoosimise ravimeetodid

Topeltdiagnoosi tõhusaks käsitlemiseks on vaja integreeritud ravi lähenemisviisi, mis on samaaegselt suunatud nii alkoholisõltuvusele kui ka kaasnevale vaimse tervise häirele. Siin on mõned peamised ravimeetodid ja -strateegiad:

1. Integreeritud topeltdiagnostika ravi (IDDT)

IDDT on terviklik lähenemisviis, mis ühendab ainete kuritarvitamise ravi vaimse tervise teenustega. See hõlmab multidistsiplinaarset spetsialistide meeskonda, kes töötavad koos, et pakkuda individuaalset hooldust. IDDT eesmärkide hulka kuuluvad:

 • Vaimse tervise sümptomite stabiliseerimine
 • Alkoholist hoidumise propageerimine
 • Üldise heaolu parandamine

IDDT üksikasjaliku ülevaate saamiseks külastage seda Substance Abuse and Mental Health Services Administration (SAMHSA) väljaannet .

2. Meditsiinipõhine ravi (MAT)

MAT hõlmab ravimite kasutamist alkoholisõltuvuse ja kaasnevate vaimse tervise häirete raviks. Ravimid võivad sisaldada:

 • Antidepressandid
 • Anksiolüütikumid
 • Antipsühhootikumid
 • Ravimid alkoholiisu vähendamiseks

Neid ravimeid kasutatakse tavaliselt koos ravi ja nõustamisega, et käsitleda topeltdiagnoosi mõlema aspekti. Lisateavet MAT-i kohta leiate sellest National Institute on Drug Abuse (NIDA) ressursist .

3. Kognitiiv-käitumuslik teraapia (CBT)

CBT on laialdaselt kasutatav terapeutiline lähenemisviis, mis keskendub düsfunktsionaalsete mõttemustrite ja käitumise tuvastamisele ja muutmisele. Topeltdiagnoosimise kontekstis võib CBT aidata inimestel:

 • Töötage välja toimetulekustrateegiad iha juhtimiseks
 • Tegelege sõltuvust ja vaimse tervise sümptomeid põhjustavate probleemidega
 • Õppige tervislikumaid viise stressi ja emotsioonide juhtimiseks

Selles JAMA võrgustiku artiklis saate uurida CBT tõhusust topeltdiagnostika ravis.

Taastumine ja kaugemale: topeltdiagnoosi juhtimine

Topeltdiagnoosi juhtimine on pidev protsess, mis ulatub esialgsest ravifaasist kaugemale. Siin on mõned olulised kaalutlused pikaajaliseks taastumiseks:

1. Relapsi ennetamine

Retsidiivi vältimine on topeltdiagnoosi haldamise kriitiline aspekt. Taastuvad inimesed peavad välja töötama tõhusad strateegiad oma kainuse säilitamiseks ja vaimse tervise juhtimiseks. Mõned retsidiivi ennetamise põhielemendid on järgmised:

 • Käivitajate tuvastamine: Oluliste olukordade, inimeste või emotsioonide äratundmine, mis võivad vallandada alkoholiisu või halvendada vaimse tervise sümptomeid, on hädavajalik. Teraapia võib aidata inimestel välja töötada strateegiaid nende käivitajate käsitlemiseks.
 • Tugivõrgustiku loomine: ühendus tugisüsteemiga, mis hõlmab sõpru, perekonda, tugirühmi ja vaimse tervise spetsialiste, võib pakkuda keerulistel aegadel üliolulist abi.
 • Jätkuv ravi: Paljud topeltdiagnoosiga inimesed saavad kasu jätkuvast ravist ja ravimite juhtimisest isegi pärast esialgse raviprogrammi läbimist.

Täiendava ülevaate saamiseks retsidiivide ennetamise strateegiatest vaadake seda NCBI artiklit .

2. Terviklik heaolu

Topeltdiagnoosist taastumine ei tähenda ainult alkoholist hoidumist ja sümptomite leevendamist; see hõlmab ka tervikliku heaolu poole püüdlemist. See hõlmab füüsilise tervise eest hoolitsemist, suhete parandamist ning elu eesmärgi ja eneseteostuse leidmist. Mõned tervikliku heaolu aspektid, mida tuleks arvesse võtta, on järgmised:

 • Treening ja toitumine: Regulaarne füüsiline aktiivsus ja tasakaalustatud toitumine võivad oluliselt parandada meeleolu ja üldist tervist.
 • Sotsiaalsed sidemed: Suhete taastamine ja hooldamine võib pakkuda emotsionaalset tuge ja vähendada eraldatuse tunnet.
 • Mõtestatud tegevused: hobide ja tegevustega tegelemine, mis pakuvad rõõmu ja eneseteostust, võib tõsta enesehinnangut ja motivatsiooni.

Holistilise heaolu ja topeltdiagnoosi taastamise vahelise seose põhjalikumaks uurimiseks vaadake seda NCBI väljaannet .

Ennetus ja haridus

Topeltdiagnoosi vältimine algab harimisest ja teadlikkusest. Nii üksikisikud kui ka ühiskond laiemalt võivad mängida rolli samaaegselt esinevate häirete levimuse vähendamisel. Siin on mõned ennetuse ja hariduse põhikomponendid:

1. Vaimse tervise teadlikkus

Teadlikkuse suurendamine vaimse tervise probleemidest ja häbimärgistamise vähendamine võib julgustada inimesi otsima abi vaimse tervise probleemide lahendamiseks, enne kui need muutuvad samaaegseteks häireteks. Sellised algatused nagu vaimse tervise koolitusprogrammid koolides ja töökohtadel võivad aidata kaasa varajasele sekkumisele.

Lisateavet vaimse tervise teadlikkuse tõstmise algatuste kohta leiate veebisaidilt MentalHealth.gov .

2. Ainete kuritarvitamise koolitus

Üksikisikute harimine alkoholi ja ainete kuritarvitamise ohtudest on sõltuvuse ennetamisel ülioluline. Ainete kuritarvitamise ennetusprogrammid võivad teavitada inimesi liigse alkoholitarbimise ohtudest ja võimalikest tagajärgedest, sealhulgas kaasnevatest häiretest.

Tutvuge riikliku uimastite kuritarvitamise instituudi (NIDA) pakutavate ainete kuritarvitamise koolitusressurssidega.

3. Varajane sekkumine

Alkoholi kuritarvitamise ja vaimse tervise probleemide varane tuvastamine on ülioluline. Koolid, töökohad ja tervishoiusüsteemid saavad rakendada sõeluuringu- ja hindamistööriistu, et tuvastada probleeme ning ühendada inimesed sobiva hoolduse ja toetusega.

Varajase sekkumise strateegiate juhiste saamiseks vaadake seda SAMHSA väljaannet .

Järeldus

Alkoholisõltuvuse ja kaasnevate häirete ristumiskoht on keeruline ja väljakutseid pakkuv tervishoiuvaldkond. Topeltdiagnostika nõuab mitmekülgset lähenemist, mis käsitleb samaaegselt nii ainete tarvitamise häireid kui ka vaimse tervise probleeme. Edukas ravi hõlmab hoolikat hindamist, tõenditel põhinevaid sekkumisi ja taastumisjärgus olevate inimeste pidevat toetamist.

Lisaks on ennetusel ja haridusel oluline roll topeltdiagnoosi levimuse vähendamisel. Suurendades teadlikkust vaimsest tervisest, ainete kuritarvitamisest ja kaasnevate häirete võimalikkusest, saame püüda luua ühiskonda, mis on paremini varustatud nende keeruliste väljakutsete äratundmiseks, mõistmiseks ja nendega tegelemiseks.

Lõppkokkuvõttes on teekond topeltdiagnoosist taastumise poole protsess, mis nõuab pühendumist, kannatlikkust ja pühendumist terviklikule heaolule. See on teekond, mille saab ette võtta tervishoiutöötajate juhendamisel, lähedaste toel ning hariduse ja teadlikkuse suurendamisel.

Contents