Mit kell tudni a sarlósejt -betegségről

Mit kell tudni a sarlósejt -betegségről

A sarlósejt -betegség olyan genetikai rendellenességek csoportjára utal, amelyek befolyásolják a hemoglobint. Ezek a rendellenességek életveszélyesek lehetnek, de vannak módok a tünetek kezelésére.

A vörösvértestek hemoglobint tartalmaznak, amely egy olyan molekula, amely oxigént szállít a test szöveteiben. A sarlósejtes betegségben a hemoglobin problémája azt jelenti, hogy a vörösvértestek C alakúak (mint egy sarló) és ragadósok.

Ennek eredményeként ragaszkodhatnak a kardiovaszkuláris rendszerben. Ugyancsak nem képesek hatékonyan szállítani az oxigént. Ez különféle módon befolyásolhatja a testet.

Jelenleg a sarlósejtes betegség egyetlen gyógymódja az őssejt -transzplantáció, de az Amerikai Sarlós Sejt -Betegség Szövetségének olyan szervezetei azon dolgoznak, hogy felhívják a figyelmet és ösztönözzék az ilyen állapot további kutatásának finanszírozását.

A genetikai otthoni referencia szerint a sarlósejt -betegség aránytalanul érinti „embereket, akiknek ősei Afrikából származnak; A mediterrán országok, például Görögország, Törökország és Olaszország; az Arab -félsziget; India és a spanyolul beszélő régiók Dél-Amerikában, Közép-Amerikában és a Karib-térség egyes részein. ”

Ez a cikk megvizsgálja, hogy miért fordul elő a sarlósejt -betegség, hogyan befolyásolja a testet, és néhány kezelési lehetőséget.

Hogyan különbözik a sarlósejtes betegség a sarlósejt tulajdonságától? Tudja meg itt.

A sarlósejtes betegség genetikai állapot. Az embernek csak akkor kaphat meg, ha egy vagy több hibás gént örököl biológiai szülektől.

Ha egy embernek csak egy szülőből származik, akkor sarlósejt -tulajdonságuk lesz, de nem sarlósejtes betegség. Ha egy személy hibás gént örököl minden szülőből, akkor sarlósejt -betegségük lesz.

Típusok

A sarlósejt -betegség különféle típusai vannak. A legfontosabb a következők:

  • HBSS: Egy személy két sarlósejtgént örököl, mindegyik szülőből egyet. Sarlósejtes vérszegénységük lesz, amely a sarlósejt -betegség legsúlyosabb típusa. Az orvosok HBSS -nek hívják.
  • HBSC: Egy személy egy sarlósejt gént örököl az egyik szülőtől. A másik szülőből örökölnek egy gént, amely egy másik típusú rendellenes hemoglobint eredményez. A HBSC általában kevésbé súlyos, mint a HBSS.
  • HBS Beta-Thalassemia: Egy személy az egyik szülőből egy sarlósejt gént és a béta-thalassemia génjét, a másik típusú vérszegénységet, a másiktól örököl.
  • Sarlósejt -tulajdonság: Ha egy embernek csak egy sarlósejtes génje van, akkor nem lesz sarlósejt -betegségük, de átadhatják ezt a gént gyermekeiknek. Egy hibás génnel rendelkező személynek sarlósejt -tulajdonsága van.

Tudjon meg többet a thalassemia -ról.

Kinek befolyásolja?

A sarlósejtes betegség senkit is érinthet, de ez gyakoribb a fekete emberek körében. A mediterrán, a dél -amerikai, a közel -keleti és a dél -ázsiai ősök emberei szintén magasabb a sarlósejtes betegség aránya.

A Betegség Ellenőrzési és Megelőzési Központok (CDC) szerint az Egyesült Államokban mintegy 100 000 embernek van sarlósejtes betegsége. 365 fekete amerikai közül körülbelül 1 született a betegséggel, és 13 -ból 1 -ben születik a tulajdonsággal. A sarlósejtes betegség körülbelül 1 -et érint a 16 300 spanyol amerikai. Úgy tűnik, hogy a

sarlósejt -betegség valószínűbb, hogy a malária gyakori. A CDC azonban megjegyzi, hogy a sarlósejtes betegségben szenvedő embereknek alacsonyabb a kockázata, hogy valamilyen súlyos malária típusa van.

Tünetek és szövődmények

Ha a test sejtjei nem kapnak elegendő oxigént, sok tünet és szövődmény merülhet fel. Ezek bármilyen életkorban megtörténhetnek, és az egyének között változnak.

A sarlósejtek könnyebben bomlanak, mint az egészséges vörösvértestek. Ez alacsony szintű vörösvértesteket eredményezhet, úgynevezett vérszegénység.

A korai tünetek a következők lehetnek:

  • sárgaság, vagy a bőr sárgása és a szemfehérje
  • Fáradtság
  • Fájdalom és duzzanat a kezekben és a lábakban

További tünetek és szövődmények között szerepelhet:

  • A fájdalom epizódjai
  • A duzzanat a Kézek és lábak
  • Akut mellkas szindróma
  • Látásvesztés
  • megnövekedett lép
  • Lábfekélyek
  • Mély vénás trombózis
  • Máj, szív vagy vesekárosodás
  • Alultápláltság (fiatalokban)
  • Meddőség (férfiakban)
  • Priapizmus, amely hivatkozik hosszan tartó és fájdalmas erekcióhoz
  • Pulmonális hipertónia, amely magas vérnyomás az erekben, amelyek a tüdőt ellátják
  • Szívelégtelenség
  • Csont és ízületi károk, ami az alacsony vérellátás miatt következik be
  • A fertőzések nagyobb kockázata, amelynek súlyos tünetei lehetnek

A következő lista részletesebben részletesebben bemutatja a fő tüneteket és A sarlósejt -betegség szövődményei:

  • Fájdalom: A fájdalom epizód alatt a sarlósejtek beragadnak és megakadályozzák a vér áramlását a test egy részébe. A fájdalom enyhe és súlyos alfazone gyakori kérdések olvassa el a teljes információt itt között lehet, és hosszú ideig is tarthat.
  • Fertőzések: A CDC figyelmezteti, hogy a sarlósejtes betegségben szenvedő embereknél nagyobb a súlyos betegség kockázata a COVID-19-rel, életkoruktól függetlenül.
  • Mellkasi tünetek: Az akut mellkas szindróma tünetei közé tartozik a mellkasi fájdalom, köhögés, láz és a légzés nehézsége.
  • Megnagyobbodott lép: Az ember hirtelen gyengeséget, sápadt ajkakat, gyors légzést és pulzusszámot, szomjúságot és hasi fájdalmat tapasztalhat.

Ha ezeknek a tüneteknek bármelyike megjelenik, a személynek sürgősségi orvosi kezelésre van szüksége. Lehet, hogy időt kell tölteniük a kórházban is.

csecsemőknél

Mivel egy személy örökli, a sarlósejt -betegség születés előtt jelen van. A születéskor egy rutin vérvizsgálat megmutatja, hogy van -e állapot.

Súlyos esetekben egy csecsemőnek aplasztikus válság lehet, amelyben a csontvelő abbahagyja a vörösvértestek előállítását, ami súlyos vérszegénységhez vezet. Lehet, hogy a csapdába esett vörösvértestek miatt megnövekedett lép is van.

A tünetek között szerepel az alacsony étvágy és a lassúság.

Vizsgálat és diagnózis

Az Egyesült Államokban az újszülöttek szűrése egy egyszerű pinprick vérvizsgálatot tartalmaz a sarlósejtek betegségének és a sarlósejt -tulajdonságnak a felmérésére. Ha a tesztek azt mutatják, hogy a csecsemőnek sarlósejtes betegsége van, az egészségügyi csoport idővel követi a családot.

A tesztek a születés előtt is elérhetők, a terhesség 8–10. Hététől kezdve.

Ha a sarlósejt -betegség családi anamnézisében gyermekek gyermeke, akkor valószínűleg találkozni akar egy genetikai tanácsadóval, és genetikai tesztelésen vesznek részt, hogy megtudják, hogy gyermekeiknek valószínűleg van -e állapota.

kezelések

A kezelés a megközelítések kombinációját magában foglalja, és a lehetőségek a személy sajátos igényeitől függnek.

Útmutatások léteznek a betegség kezelésére, de a Betegségmegelőzési és Egészségfejlesztési Hivatal megjegyzi, hogy jelenleg csak 4 ember kapja meg az ajánlott ellátási színvonalat.

Ha a sarlósejtes betegségben szenvedő személy fájdalmat szenved, az orvos nem kezelheti olyan haladéktalanul, mint azokban az emberekben, akiknek más körülményei vannak. Lehet, hogy nem írnak elő a fájdalomcsillapító gyógyszerek megfelelő adagját.

Az alábbi szakaszok részletesebben tárgyalják a sarlósejt -betegség különféle kezelési lehetőségeit.

gyógyszerek

A következő gyógyszerek segíthetnek csökkenteni a szövődmények kockázatát:

  • Hidroxi -karbamid (Hydrea) test. A terhesség alatt nem biztonságos. A kutatások nem bizonyították ennek a gyógyszernek a 9 hónaposnál fiatalabb gyermekek előnyeit.
  • L-glutamin orális por (Endari): Ez segít csökkenteni a sarlósejtek számát. 5 éves kortól alkalmas.
  • Voxelotor (OxBryta): Ez elősegíti az egészséges hemoglobin szintjének növelését. 12 éves kortól alkalmas.
  • Crizanlizumab-TMCA: Ez segíthet csökkenteni a fájdalmat azáltal, hogy megakadályozza a vérsejtek tapadását az erekhez. 16 éves kortól alkalmas.

A fertőzések megelőzése

A CDC azt tanácsolja a felnőtteknek és a gyermekeknek, hogy tegyenek óvintézkedéseket a fertőzések kockázatának csökkentése érdekében. Ide tartoznak:

  • A rendszeres kézmosás gyakorlása
  • Az élelmiszerbiztonsági irányelvek betartása
  • A hüllőktől, például a teknősöktől távol tartva, mivel ezek hordozhatják a Salmonella-t
  • Influenza, pneumococcus betegség és meningococcus betegség oltásainak kapása

Az orvos felírhat penicillint vagy más antibiotikumot az 5 év alatti gyermekek számára.

A vérátömlesztés és az őssejt -transzplantációk

súlyos tünetekkel küzdő embereknek szükség lehet vérátömlesztésre vagy őssejt -transzplantációra.

Vérátömlesztésre lehet szükség, ha egy személynek súlyos vérszegénysége, megnövekedett lép, fertőzések vagy egyéb szövődmények vannak.

Az őssejt -transzplantáció egy illesztett, egészséges donorból származó sejtek felhasználásával gyógyíthatja meg a sarlósejt -betegséget, de ez kockázatos lehet. Az őssejteket is szorosan meg kell egyezni.

A sarlósejtes betegségben vagy a sarlósejt -tulajdonságban szenvedő emberek nem adhatnak vért, de az egészségügyi szakemberek arra ösztönzik mindenkit, aki adományozhat erre. Ez segíthet az embernek ezekben a feltételekben.

Terhesség

Sok embernek egészséges terhessége van a sarlósejtes betegségben. Előfordulhat azonban, hogy nagyobb esély van:

  • Fájdalom és egyéb tünetek tapasztalása
  • koraszülött tapasztalat
  • Kevés súlyú csecsemője

A megfelelő orvosi ellátás segíthet csökkenteni ezeket a kockázatokat.

A sarlósejtes betegségben vagy a sarlósejt -tulajdonságban szenvedő emberek szeretnék beszélni egy genetikai tanácsadóval, ha gyermekeket terveznek.

Életmód -intézkedések

Sok sarlósejtes betegségben szenvedő ember teljes és aktív életet élhet, különösen, ha cselekszik a betegség hatásainak csökkentése érdekében.

Életmód -intézkedések, amelyek segíthetnek:

  • Megfelelő egészségügyi csoport megtalálása
  • Az ajánlott kezelési terv követése, beleértve a rendszeres egészségügyi ellenőrzések részt vételét
  • A sarlósejt -betegségről amennyire csak lehetséges, megtanulni
  • Napi nyolc -10 pohár vizet iszik.
  • A testmozgásban való részvétel, de elegendő pihenés is
  • Az egészséges étrend után, mivel ez növelheti az általános jólétet
  • A biztosítási fedezet ellenőrzése és a Medicaid jogosultsága Segítség
  • Csatlakozzon egy online fórumhoz vagy a betegek nyilvántartásához, például az Amerikai Sarlérsejt -Betegség Szövetséghez, hogy hozzáférjen a hasznos erőforrásokhoz
  • A dohányzás, mivel a kutatások azt sugallják, hogy ez mennyi oxigént jelenthet A tüdőn keresztül eléri a vért.

Az egészségbiztosítás fedezi a sarlósejt -betegség kezelését. Ha egy személynek nincs biztosítása, akkor a megfizethető ápolási törvény alapján megvásárolhatja, vagy kérheti a Medicaid -t.

Outlook

A sarlósejt -betegség potenciálisan életveszélyes vérzavar.

A tudósok jelenleg olyan gyógymódot keresnek, amely segít minden sarlósejt -betegségben szenvedő embernek. Reméljük, hogy 5–10 éven belül létrehoznak egy következő generációs terápiát.

Azok az emberek, akik érdeklődnek a klinikai vizsgálathoz való csatlakozás iránt, beszélhetnek orvosukkal, vagy csatlakozhatnak a Nemzeti Egészségügyi Intézetek Cure Sarlle Cell kezdeményezéséhez további információkért.

A Nemzeti Szív-, Tüdő- és Vérintézet tartalmazza a klinikai vizsgálatok listáját, amelyek korcsoportokonként és egyéb tényezőktől függően változnak.

  • Biológia/biokémia
  • Vér/hematológia

Az orvosi hírek ma szigorú beszerzési irányelveket tartalmaznak, és csak a szakértői áttekintett tanulmányokból, az akadémiai kutatóintézetekből származnak. , és orvosi folyóiratok és társulások. Kerüljük a tercier referenciák használatát. Összekapcsoljuk az elsődleges forrásokat – beleértve a tanulmányokat, a tudományos referenciákat és a statisztikákat – az egyes cikkekben, és felsoroljuk azokat a cikkek alján található források szakaszban is. Többet megtudhat arról, hogyan biztosítjuk, hogy tartalmunk pontos és aktuális legyen a

szerkesztői politika elolvasásával.

  • A sarlósejt -betegség kezelése. (2002).

Contents

Veröffentlicht am
Kategorisiert in blog